2022 COMMITTEES

LEADERSHIP COUNCIL

To be a helpmate of the Senior Pastor in carrying out the Senior Pastor’s leadership role by providing support, accountability and additional insight.

Chip Stevens, Senior Pastor
Bob Filgo, Deacon Chairman (2022)
Brad Antici, Finance Chairman (2022)
Jim Merritt, Personnel Chairman (2022)
Lenora Bigler (2022)
Mark Rich, Deacon Chairman (2023)
Bill Boteler (2023)
Todd Adkins, Deacon Chairman (2024)
Jennifer Lowe (2024)

FINANCE COMMITTEE

Responsible for the proper expenditures of all funds given to FBJ.

Brad Antici, Chairman (2022)
Justin Stroud (2022)
David Hancock (2022)
John Scarbrough, Chairman (2023)
Paul Calhoun (2023)
Jackie Gunn (2023)
Cody Bailey (2024)
Johnny Ray (2024)
Jamie Butler (2024)

PERSONNEL COMMITTEE

Responsible for overseeing all church-related personnel and human resources matters.

Jim Merritt, Jr., Chairman (2022)
Lee Ann Thigpen (2022)
Mark Williams (2022)
Buddy Huff, Chairman (2023)
Paul Adcock (2023)
Patsy Parkin (2023)
Mark McConnell, Chairman (2024)
Keith Branning (2024)
Claire Sullivan (2024)

INVESTMENT COMMITTEE

To manage funds of First Baptist Jackson in accordance with the investment policy of the church and any specific provisions as stated in documents creating any endowment of the church.

Bob Turner, Chairman (2022)
Robert Halford (2022)
Blake Johnson (2022)
Travis Woods, Chairman (2023)
Ashley Moseley (2023)
Rebecca Greer Barrett (2023)
Blake Headley, Chairman (2024)
Karl Byrd (2024)
Kim Chambers (2024)

EVANGELISM COMMITTEE

To plan, coordinate, and oversee the training, equipping and deployment of our church members seeking to share the gospel in our community (Jerusalem and Judea), country
(Samaria), and world (ends of the earth).

Richard Corkern, Chairman (2022)
Clara Toms (2022)
Peg Guthrie (2022)
Brad Moreman, Chairman (2023)
Jeff Zachary (2023)
Pete Massey (2023)
John Lewis, Chairman (2024)
Jenna Bailey (2024)
Tess Shaw (2024)

MISSIONS COMMITTEE

To oversee the mission ministries of the church. They work with the WMU/WEM and the Evangelism Ministry Committee to train, equip, and deploy mission ministries to our community (Jerusalem and Judea), country (Samaria), and world (ends of the earth) through direct involvement, giving, and prayer.

Doug Parkin, Chairman (2022)
Josh Dennis (2022)
Gee Wei Lee (2022)
Doug Gunn, Chairman (2023)
Amy Perkins (2023)
Thomas Wiley (2023)
Matt Jones, Chairman (2024)
Tom Kilpatrick (2024)
Anne Lewis (2024)

BUILDING & MAINTENANCE COMMITTEE

To oversee the operation and maintenance needs of the physical plant of our buildings and facilities. The Committee also addresses furnishings, furniture, and décor needs throughout our buildings, and serves as a clearing house for all such recommendations.

Frank Stebbins, III, Chairman (2022)
Jerold Sit (2022)
Royal Catchings (2022)
Johnny Newell, Chairman (2023)
Sandra Gobbel (2023)
Rodney DePriest (2023)
Sonny Kullman, Chairman (2024)
Josh Huff (2024)
Jamie Ford (2024)

DEACON NOMINATING COMMITTEE

To evaluate and recommend men to be selected for service as Active, Reserve and Life Deacons.

Richard Rebich, Chairman (2022)
Bill Boteler (2022)
Bae Waller (2022)
Mark Rich (2022)
Cody Bailey (2023)
Jeff Zachary (2023)
Karan Payne (2023)
Brian Forenberry, Chairman (2024)
Michael Ford (2024)
Jo Anne Massey (2024)

INTERCESSORY PRAYER COMMITTEE

To promote and encourage a consistent prayer ministry for our church. This ministry provides the opportunity for our church family to pray for missionaries around the world, daily needs of our congregation, and for the needs listed from our Sunday School classes and Worship.

Andy Talley, Chairman (2022)
Mary Lee Steele (2022)
Dottie Hudson (2022)
Danny White, Chairman (2023)
Patricia Switzer (2023)
Sarah Elliott (2023)
David Nichols, Chairman (2024)
Cindy Pagan (2024)
Margaret Fortenberry (2024)

COMMITTEE ON COMMITTEES

Recommends to the Church the members to serve in positions of the Leadership Committee and the church-elected positions on the Church Standing Committees.

Fred Rushton, Chairman (2022)
Buddy Huff (2022)
Ann Southerland (2022)
Todd Adkins, Chairman (2023)
Chad Cockrell (2023)
Reta Haire (2023)
Steve Dukes, Chairman (2024)
Tom Walker (2024)
Robin Wise (2024)

WMU/WEM EXECUTIVE COMMITTEE

Nominates female church members
to serve on the Church Committee
on Committees and the Deacon
Nominating Committee.

Mitzi Norris (2022)
Linda Scafidel (2022)
Elizabeth Rich (2022)
Rhonda Armstrong (2023)
Devin Moseley (2023)
Millie Quarterman (2023)
Jessica Holmes (2024)
Nancey Byrd (2024)
Crissie Walker (2024)